Hrdinové dneška? Hasiči!

12.08.2010 17:09

 

Českolipsko  - Nasazovali životy, pomáhali jiným do úmoru, tři dny nespali. A přitom i některým z nich víkendová povodeň vzala všechno. Řeč je o profesionálních a dobrovolných hasičích. Bez jejich spolupráce by obětí víkendových záplav, o škodách na majetku nemluvě, bylo mnohem víc.

Při záchraně lidí jeli hasiči nadoraz. Někteří z nich přišli o majetek, přesto pomáhali druhým

„Základní informace z terénu jsme měli od hasičů a policistů. Díky nim jsme mohli operativně řešit nejen evakuaci lidí, ale i koordinovat další záchranné práce,“ vysvětlil Boleslav Lang, vedoucí oddělení Integrovaného záchranného systému a služeb v České Lípě.
„My jsme jejich oči a oni náš mozek,“ výstižně doplnil Milan Rákosník, velitel SDH Dobranov.

115. Přesně tolikrát vyjížděli hasiči z Českolipska na pomoc lidem, které zatopila velká voda. „Za normálních okolností se za slovem výjezd schovává zásah pouze na jednom místě. O víkendových povodních se pomoc mnohokrát násobila,“ upřesnil operační důstojník Jaroslav Hoza.

Nejdramatičtější chvíle zažívali hasiči v Kunraticích u Cvikova, kde hrozilo akutní nebezpečí protržení hrází místních chovných rybníků. „Kdyby k tomu došlo, tak by povodňová vlna v Kunraticích a Lindavě napáchala nepředstavitelně větší škody,“ podotkl Boleslav Lang.

Člun? Hazard

Hasiči se i bez toho v Lindavě pořádně zapotili. Místní obyvatelé dlouho odmítali evakuaci, až se situace dostala do fáze, kdy kvůli prudkému proudu vody byla přeprava na člunech velmi nebezpečná. Záchranu tu komplikoval i špatný telefonní signál. Vše vyvrcholilo v neděli nad ránem násilným vystěhováním, které povolil krajský policejní ředitel.

„Jenže to už bylo v obci tolik vody a tak silný proud, že už hasiči nemohli používat čluny. To by byl hazard. Lidi jsme do bezpečí dostávali starou vejtřaskou,“ popsal Boleslav Lang,

Zahrozil i Markvartický rybník v Jablonném. Tady se neskutečně rychlou a velmi namáhavou prací mnoha lidí nakonec podařilo narušenou hráz zpevnit. I tak ale voda, která vytekla, způsobila rozsáhlé povodně v Brništi, Velkém Grunově nebo Pertolticích. Nakonec nevydržel pouze jediný rybník – Mlýnský v Holanech, který se postupně celý vylil. Příval vody ale zadržel Holanský a Novozámecký rybník v Zahrádkách.

„V současnosti se už odpouští rybníky s narušenou hrází. V Markvarticích je vypuštěný úplně, Novozámecký odpouštějí na zimní minimum jako prevenci před deštěm, který meteorologové ohlásili na pátek,“ doplnil Boleslav Lang.

Voda je uvěznila

Čtyřicet hodin na nohou byla výjezdová jednotka SDH z Dobranova. Čtrnáct mužů rozdělených do tří part pomáhalo v Dobranově, Písečné, Vlčím Dole, České Lípě, Stružnici a Heřmaničkách.

Horké chvilky zažili například v Písečné. Sem jeli na pomoc muži, který v autě ujížděl před stoupající vodou. Cestu mu ale zatarasil spadlý strom. „Jenže najednou přišla vlna a kluky uvěznila. Voda jim sahala až do pasu, když se snažili vyprostit auto,“ popsal velitel Milan Rákosník.

I jeho parta ale pomáhala s nasazením života. „Před mostem v Žizníkově byl hodně silný proud, silnice byla úplně zalitá. Dva kluci se z každé strany přivázali k autu, šli před ním a nohama hledali krajnice. Bylo to hodně nebezpečný, stačilo, aby jim nohy podrazil kus dřeva a byli v maléru,“ řekl Rákosník.

Přišli o všechno

Čtyři chlapy z jeho jednotky přišli při povodních o všechno, mezi nimi byl i on. Nestěžuje si. Naopak ukazuje na jiného svého muže a říká: „Tady Romana voda vyplavila taky. Nic jim nezůstalo. Ale místní lidi mu naštěstí pomohli zachránit zvířata, která ho a jeho rodinu živí. Vyvezli je za minutu dvanáct,“ doplnil Rákosník.

Dobranovští hasiči nepomáhali ze spárů všude protékající vody jen lidem, ale i zvířatům. „To byly chvíle, kdy nám lidi se slzami v očích děkovali, že jsme jim zachránili hospodářství, s nímž je spjatý jejich život. Tři dny jsme nespali, ale tyhle okamžiky nás dobíjely,“ přiznali.

Chybí rozhlas

A co vidí jako největší problém, který nastal při povodních Boleslav Lang? „V situaci, která nastala, je problémů mnoho, ale od toho jsou zde složky IZS, aby je řešily. Jedním z velkých problémů byla komunikace. Jako další vnímám absenci městského rozhlasu v České Lípě. Není to všemocný nástroj, ale v ohrožených oblastech by velice pomohl informovat lidi. Ale jinak českolipská povodňová komise pracovala na jedničku, stejně jako zdejší strážníci. Určitě se najdou občané opačného názoru, ale věřte mi, že drtivá většina lidí z ohrožených oblastí ani neví, jak moc jim povodňová komise ORP Česká Lípa pomohla.“

Po opadnutí vody nyní hasiče zaměstnává odčerpávání vody ze zatopených domů. A do toho řeší běžné události. Ve středu dopoledne vyjížděli k zaklíněnému kotěti do českolipské Jáchymovské ulice.