Hvězdy z Jamajky oslovily několik tisíc lidí

07.07.2010 17:19

 

Heřmaničky u České Lípy - Jedenáctý ročník dnes již legendárního festivalu RealBeat Reggae Ethnic Session skončil.  Letos bylo v  Heřmaničkách pět pódií. Pravdou je, že hlavní byla jenom jedna stage.

Páteční večer na RealBeat reggae v Žizníkově.

Na ní se během festivalu střídaly opravdové hvězdy. Na zbylých dostali prostor DJ´s a sound systémy, které plnili návštěvníkům uši dubstepem nebo dancehallem. Ke slyšení byli Deadly Hunta nebo Missy M. & Major P.

A lidé se opravdu bavili. A to nejen na kapely, které přicestovaly přes oceán, ale skvělou náladou hýřili třeba při kapele Švihadlo nebo Mr.Cocoman&Solid Vibez. Opravdová vřava začala většinou po šesté večer, kdy se zejména během vystoupení T.O.K & 606 BAND z Jamajky, utvořil pod pódiem několikatisícový dav a kotel, který doslova vřel.

Jak prozradil jeden z organizátorů Lukáš Kolíbal: „T.O.K byli v České republice úplně poprvé a další hvězda festivalu Toots & the Maytals se zpěvákem Toots Hibbertem má na svém kontě duety, třeba s Rolling Stones.“

Počasí festivalu přálo a mnozí účastníci se chodili svlažit do okolních rybníků. Stanové městečko bylo letos o něco menší než v předchozích letech. „O víkendu jsme zaznamenali návštěvnost přesahující tři tisíce návštěvníků,“ prozradil Kolíbal. Doplňkové programy byly v duchu etnoakce. Černoši učili na bubínky a DROP-IN měl svoje fotbalové hřiště, kde jste si mohli zahrát fotbálek.

Co organizátoři měli opravdu velmi dobře promyšlené, byla recyklace odpadu. Lidé v každém přijíždějícím autě dostali pytel na odpadky. Navíc za donesení prázdného kelímku nebo misky od guláše se inkasovala koruna nazpátek.

Pro děti to byl velmi jednoduchý způsob výdělku a od organizátorů skvělý tah, jak udržet místo v pořádku. Při nedělním vyklizení prostoru pak bylo vidět u plotu nadité pytle s odpadky, které stačilo pouze vyvézt.

„Odhadujeme, že se nám podařilo recyklovat na devadesát procent odpadu, v tuto chvíli nemáme ale konečná čísla,“ doplnil Lukáš Kolíbal.
V rámci festivalu proběhla i benefiční akce Světlo pro Svět. „Akce byla velmi úspěšná bez ohledu na to, kolik se vybralo. Považujeme za úspěch samotný fakt, že mladým lidem není lhostejná situace lidí v Etiopii a ve velkém vyjádřili podporu naší práci.“ řekl Filip Zoubek z nadace Světlo pro Svět a dodal: „V rámci happeningu před hlavní hvězdou večera jsme navíc zřejmě udělali nový český rekord v počtu zapálených svíček na jedné benefiční akci.“