Prodej se řídí cenovou mapou

23.02.2011 22:49

 

Česká Lípa – Nová pravidla pro prodej pozemků nebo pronájem, včetně předem stanovené ceny, připravilo vedení České Lípy. Chce tak docílit větší transparentnosti při nakládaní s majetkem města.


|

 

 

Podle ceníku pro prodej pozemků, který již zastupitelé schválili a platí od počátku února, je katastr města rozdělen do tří kategorií s ohledem na lokalitu a vzdálenosti od centra. Každá ze základních kategorií se pak dále dělí do dalších tří skupin. Obecně platí, že čím je pozemek vzdálenější od centra, je jeho cena nižší.

„Ceny týkající se prodeje pozemků jsou nastaveny tak, aby odpovídaly cenám obvyklým,“ vysvětlil místostarosta Jiří Kočandrle.

Zájemce o pozemek na stavbu rodinného domu přímo v České Lípě, Dolní Libchavě nebo Žizníkově musí počítat s cenou 700 korun za metr čtvereční. Oproti tomu stavební parcela v Písečné nebo Heřmaničkách vyjde na 400 korun za metr čtvereční. „Podobné je to i s cenou ostatních pozemků nebo u dokupů do výměry 100 metrů čtverečních.

Cenu zvednou sítě

Základní cenu ale může ještě ovlivnit to, zda je pozemek zasíťovaný, ve svažitém terénu nebo podmáčený. V těchto případech může vzrůst nebo se ponížit v rozsahu až třiceti procent,“ doplnila mluvčí českolipské radnice Kateřina Kotková.

Ceník pamatuje i na neoprávněné a zaplocené pozemky. „V tomto případě se může cena navýšit až o třicet procent. O této položce ale ještě budou jednat členové výboru pro prodej a pronájem nemovitostí. Ti upřesní, v jaké výši se projeví doba neoprávněného užívání v ceně navýšení,“ podotkl Jiří Kočandrle.

Podobný princip platí od počátku února i pro pronájem pozemků nebo nebytových prostor v majetku města. „Pronájem pozemků se řídí účelem. V případě nebytových prostor se ceny odvíjejí podle jednotlivých lokalit a jsou rozdělené do osmi kategorií,“ řekla mluvčí kateřina Kotková.

Nejdražší pronájmy jsou tak v centru České Lípy a směrem k okrajovým částem města klesají. „Snížili jsme počet lokalit, které jsou tříděné směrem od centra. Nově se objekt Unionky přesunul do první, tedy nejdražší kategorie. Ceny za pronájmy jinak zůstaly stejné,“ dodal Jiří Kočandrle.